چه موقع ، چه زمانی ، کِی میلیون دادگاه

چه موقع ، چه زمانی ، کِی: میلیون دادگاه رونالدو اسپانیا رونالدو رئال مادرید اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «هیس! پسرها گریه نمی‌کنند»داستانی شبیه به آنچه در مدرسه‌ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران افتاد دارد

سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساخت فیلمی جلوگیری کرد که داستانی شبیه به آنچه در دبیرستان غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت شماری از دانش آموزان ر

«هیس! پسرها گریه نمی‌کنند»داستانی شبیه به آنچه در مدرسه‌ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران افتاد دارد

«هیس! پسرها گریه نمی کنند»داستانی شبیه به آنچه در مدرسه ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران افتاد دارد

عبارات مهم : ایران

سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساخت فیلمی جلوگیری کرد که داستانی شبیه به آنچه در دبیرستان غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت شماری از دانش آموزان رخ داد و دستور رهبر انقلاب و سران قوا را جهت پیگیری در پی داشت، روایت می کرد؛ فیلمی که شاید اگر ساخته و پخش می شد، گروهی از کودکان و والدین با آگاهی بیشتری جهت چنین شرایطی و همچنین پیشگیری از وقوع چنین اتفاقاتی آماده بودند.

به گزارش تابناک، آزار و اذیت شماری از دانش آموزان به وسیله ناظم یک مدرسه و تشویق آنها به اعمال خلاف عفت عمومی، تصویر العمل هایی گسترده ای را در پی داشت که منجر به بازداشت متهم شد.

در ادامه نیز دستور رهبر معظم انقلاب به مدیر قوه قضاییه جهت پیگیری سریع به این پرونده و اجرای حدود الهی جهت محکومین و صدور دستور سران سه قوه جهت پیگیری این اتفاق تلخ، منجر به توجه زیاد افکارعمومی به این مسأله و همچنین سازوکارهای مورد نیاز جهت جلوگیری از وقوع اتفاقات مشابه شد.

از جمله پیش نیازهای مورد توجه قرار گرفته به وسیله کارشناسان جهت جلوگیری از تکرار چنین حوادثی، بحث آموزش به والدین و کودکان است که سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش نیز بر آن تأکید کرد. در دوران کنونی، یکی از کارآمدترین ابزارهای اطلاع رسانی عمومی و فرهنگ سازی، سینماست و تجربه نشان داده که می توان از این ابزار جهت آموزش در حوزه آسیب های فرهنگی و اجتماعی استفاده جدی کرد و تأثیرات قابل توجه آن را با سرعتی قابل ملاحظه در تمامی سطوح دید.

پوران درخشنده فیلمساز اجتماعی که پیش از این «هیس! دخترها فریاد نمی زنند» را در وقت دولت احمدی نژاد با عنوان آزار و اذیت دختران و تبعات آن ساخته بود، نتوانست در وقت دولت حسن روحانی فیلم «هیس! پسرها گریه نمی کنند» را بسازد؛ فیلمی که بخش دوم و مکمل فیلم اول بود و ساختش پراهمیت تر از بخش نخست بود، چون توجه خانواده ها به امنیت پسران خانواده به مراتب از کمتر از تمرکز و توجه آنها جهت حفظ امنیت دختران است و اتفاقاً همین مسأله، ریسک وقوع جرم را زیاد کردن می دهد.

«هیس! پسرها گریه نمی کنند» از قضا داستانی شبیه به آنچه در مدرسه ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران رخ داد را دارد و بخشی از آن در یک مدرسه مطرح می شود. با وجود این، شورای پروانه ساخت فیلم های سینمایی شرکت سینمایی به اتفاق آرا، اساساً ساخت این فیلم سینمایی را رد کرد و حتی حاضر به ارائه پروانه ساخت به همراه یک سلسله اصلاحیه در فیلمنامه نیز نشد. ظاهراً مسئولان سینمایی دولت اعتقاد دارند که چه لزومی دارد راجع به چنین مسائلی فیلم سینمایی ساخته شود و رفتن به سمت چنین سوژه ای مهم نیست!

شنیده ها حکایت از آن دارد که پوران درخشنده، مراجعات فراوانی به مسئولان سینمایی جهت ساخت این فیلم داشته و همچنان در پی آن است که بعد از افتتاح مدرسه سینمایی اش، این فیلم سینمایی را با دریافت پروانه ساخت، تولید کند. به نظر می رسد باید از نگاه دهه شصتی به سینما عبور کرد و به جای از بین بردن چالش ها نظیر ممنوعیت ویدیو در دهه شصت به وسیله مدیران کنونی سینما، اجازه حضور و بررسی آنها را در بستر اجتماع داد.

استقبال گسترده جامعه و عموم مردم از «هیس! دخترها فریاد نمی زنند» نشان داد که می توان «هیس! پسرها گریه نمی کنند» را نیز ساخت و جهت زیاد کردن آگاهی عمومی راجع به چالش های کم توجهی والدین و نبود مکانیزم های نظارت عمومی متناسب با فضای کشور، یک گام دیگر برداشت. البته این گام تنها زمانی توانایی برداشتن خواهد داشت که شرکت سینمایی و شوراهای سینمایی دست از سر فیلمسازان بردارند و اجازه دهند گوشه ای از ناهنجاری ها به تصویر کشیده شود.

سینمای کشور عزیزمان ایران با چنین رویکردی که اکنون شاهدش هستیم و فیلمسازی امثال پوران درخشنده نیز در آن تحمل نمی شود و عرصه جهت چنین کارگردان زن فاقد مواضع سیاسی رادیکال نیز فراهم نشده، به یک سینمای خنثی تبدیل خواهد شد که تمامی دستاوردش متکی به آثار کمدی است و این اوضاع جهت ناظران، دورنمای دلواپس کننده ای پیش روی سینمای کشور عزیزمان ایران متصور می شود.

«هیس! پسرها گریه نمی‌کنند»داستانی شبیه به آنچه در مدرسه‌ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران افتاد دارد

واژه های کلیدی: ایران | مدرسه | سینمایی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs