چه موقع ، چه زمانی ، کِی میلیون دادگاه

چه موقع ، چه زمانی ، کِی: میلیون دادگاه رونالدو اسپانیا رونالدو رئال مادرید اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی ژن تولید سلولز گیاهی کشف شد

گروهی از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی روتامستد ژنی را شناسایی کرده اند که باعث سخت شدن دیواره‌های سلولی گیاه های و تولید سلولز گیاهی به عنوان منبعی در تولید سوخت زی

ژن تولید سلولز گیاهی کشف شد

ژن تولید سلولز گیاهی کشف شد

عبارات مهم : منابع

گروهی از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی روتامستد ژنی را شناسایی کرده اند که باعث سخت شدن دیواره های سلولی گیاه های و تولید سلولز گیاهی به عنوان منبعی در تولید سوخت زیستی می شود.

به گزارش مهر به نقل از مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، محدود بودن منابع سوخت های فسیلی و آلودگی روز افزون محیط زیست و عدم تجدیدپذیری این منابع انرژی، موجب شده است است که جایگزینی منابع سوختی تجدیدپذیر و دوستدار محیط زیست در دستور کار دانشمندان و مراکز تحقیقاتی سراسر دنیا قرار گیرد. یکی از منابع مورد استفاده در تولید سوخت زیستی، سلولز گیاهی است که منبع انرژی، ارزان و قابل دسترسی خواهد بود.

ژن تولید سلولز گیاهی کشف شد

براین اساس گروهی از پژوهشگران کشورهای بریتانیا، برزیل و ایالات متحده آمریکا، ژنی را شناسایی کرده اند که باعث سخت شدن دیواره های سلولی در گیاه های و تولید سلولز گیاهی می شود. این گروه تحقیقاتی معتقدند که خاموشی این ژن، آزاد شدن قندها را تا ۶۰ درصد زیاد کردن می دهد.

«سلولز» ترکیبی است که در گیاه های باعث ایجاد دیواره های سلولی محکم می شود. ساختار محکم دیواره سلولی در گیاه های مزیتی است که امکان بقای این موجودات زنده را طی بیش از ۶۰ میلیون سال فراهم کرده هست. این شاخصه سلولز، توانایی هضم آن را در دستگاه گوارش دام کم کردن می دهد. در پالایشگاه های زیستی هم فراوری آن ها جهت تولید اتانول زیستی و کاربرد آن را به عنوان منبع انرژی تازه با منشا زیستی سخت می سازد.

گروهی از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی روتامستد ژنی را شناسایی کرده اند که باعث سخت شدن دیواره‌های سلولی گیاه های و تولید سلولز گیاهی به عنوان منبعی در تولید سوخت زی

روان میشل متخصص زیست شناسی گیاهی و سرپرست این تیم پژوهشی در موسسه تحقیقاتی روتامستد، می گوید: این مسئله اهمیت جهانی دارد. لیکن هر کشوری جهت تغذیه دام به علوفه نیاز دارد و علاوه براین، سلولز گیاهی یکی از مواد اولیه مورد استفاده در تولید سوخت زیستی است.

این گروه تحقیقاتی موفق شدند گیاه های تراریخته ای تولید کنند که فرایند استحکام دیواره سلولی در آنها کم کردن یافته هست. در این گیاه های تراریخته فعالیت ژن مسئول استحکام دیواره سلولی تقریبا ۲۰ درصد کم کردن می یابد.

این دستاورد تازه مهندسی ژنتیک بدون شک تاثیر مثبت قابل توجهی در استفاده از سوخت های زیستی به جای سوخت های فسیلی خواهد داشت. امروزه استفاده از اتانول حاصل از بقایای غیرخوراکی گیاهانی مانند نیشکر و ذرت به عنوان سوخت زیستی متداول است و براین اساس آینده نگری می شود که با تسهیل فرایند تولید سوخت زیستی از بقایای گیاهی به عنوان جایگزین سوخت های فسیلی به کم کردن انتشار گازهای گلخانه ای کمک خواهد کرد.

ژن تولید سلولز گیاهی کشف شد

نتایج این پژوهش در مجله New Phytologist انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: منابع | استفاده | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs